چاپ مخمل

 

چاپ مخمل که به آن فلوک به معنی ، گروه ، جمعیت ، دسته یا خرده ریز است ، نیز می گویند ، در حقیقت پوششی از جنس مخمل بوده که در رنگ های گوناگون و اندازه های متفاوت روی  سطوح چسب کاری شده می چسبد.در واقع فرایند مخمل پاشی ، فروبردن پودر هایی در طول و سطح مقطع متفاوت ، در سطوح چسب کاری شده است. ازاین روش روی سطوح ناصاف و غیر هندسی برای چاپ تنپلات و سطوح صاف برای چاپ نوشته و نقش می توان استفاده کرد

چاپ مخمل این امکان را به طراحان می دهد که دست به کارهای متنوع و خلاقانه ای بزنند

مراحل انجام چاپ کاغذ کادو مخمل

 

ابتدا طرح مورد نظر را که به صورت خطی طراحی شده شابلون سازی می کنند. سپس سطحی که قرار است چاپ روی آن انجام شود را روی یک سطح صاف قرار داده ، و از چسب استفاده می شود .

به محض چسب دار شدن سطح مورد نظر ، پودر مخمل به آن پاشیده می شود. بعد از آن که خشک شد ، کار را کمی می تکانند تا پودر های اضافی اطراف محل چسب از بقیه جدا شود .

مرحله مخمل پاشیدن را نمی توان با دست انجام داد ، زیرا پودر مخمل به درستی در بافت چسب فرو نرفته و بعد از چند بار سایش از بین می رود. همچنین پودر ها به گونه ای ناهموار ، باعث ایجاد سطحی ناصاف

می شوند .

مراحل مخمل پاشیدن روی کاغذ کادو

 

ابتدا طرح روی کاغذ کادو رو ، با توجه  نقش یا نوشته را که به صورت خطی تهیه شده را به روش چاپ سیلک اسکرین شابلون سازی می کنیم. سپس نمونه مورد نظر را بر روی یک سطح صاف قرار داده و شبیه به چاپ سیلک عمل می کنیم. با این تفاوت که به جای رنگ در این چاپ از چسب استفاده می کنیم. به محض چسب دار شدن سطح مورد نظر، پودر مخمل به آن پاشیده می شود. پس از خشک شدن سطح مورد نظر، پودرهای اضافی اطراف محل چسب را با مختصری تکان جدا می کنیم. توجه داشته باشید که مرحله مخمل پاشیدن را نمی توان با دست انجام داد، چرا که نه تنها پودر مخمل به درستی در بافت چسب فرو نمی رود بلکه پودرها به طور ناهموار در سطح چاپی قرار می گیرند.

 

به همین دلیل به دو شیوه زیر عمل می کنیم

 

شیوه پنوماتیک

پودر مخمل را با استفاده از پمپ های باد به روی سطح چسب خورده پاشیده می شود و می چسبد.

(این شیوه منسوخ شده است.)

 

شیوه الکترو استایتک

در این شیوه میدان الکترو استاتیکی توسط جریان برق ایجاد می کنیم. سطح مورد نظر را در آن میدان گذاشته و هم زمان پودر در میدان پاشیده می شود. در اثر این عمل ذرات بسیار ریز پودر که قطری در حدود ۰.۴ میلی متر دارند با شدت و عمود بر سطح مورد نظر درون محل چسب دار فرو می روند. پس از پر شدن سطح، میدان الکترو استاتیک قطع و کار مورد نظر پس از خشک شدن با مختصری تکان ذرات اضافی پودر را از دست می دهد

چاپ مخمل را به دلیل استفاده از چسب فلوک، چاپ فلوک نیز می نامند. این چسب بایستی پس از خشک شدن به مدت ۱۰ دقیقه در دمای ۱۲۰ درجه تثبیت شود تا کار مورد نظر قابل شستشو باشد.

 

مخمل پاشی شامل قرارگرفتن یک لایه برجسته از الیاف مصنوعی روی اجسام است. با استفاده از پودر مخمل ، نتیجه کار شبیه پارچه مخمل می شود به همین دلیل به آن مخمل پاشی یا چاپ مخمل می گویند. اصطلاح فلوک هم بکار می رود . این عمل را با دستگاه مخمل پاش انجام میدهیم

کاغذ کادو مخمل مریخ
کاغذ کادو مخمل مریخ
کاغذ کادو مخمل

 کاربرد های مخمل پاشی

 

کاربردهای مخمل پاشی آنقدر زیاد است که معرفی چند نمونه شناخته شده فقط بخشی از این تعداد را بیان میکند . برای نمونه باید اشاره کرد که مخمل پاشی روی شمع یا کاکتوس در چند سال اخیر باب شده اند و قبل از آن وجود نداشتند مخمل پاشی یا چاپ مخمل کاربردهای بیشتری هم دارد برخی مانند چاپ روی لباس و پارچه از سالهای قبل بوده و شاید اولین کاربرد مخمل پاشی روی انواع پارچه بوده است.

در صنایع نساجی  برای ایجاد طرحهای مخملی روی لباس و پارچه از تیشرت های معمولی گرفته تا پارچه های مبلی از شابلون سیلک برای زدن چسب استفاده شده و سپس مخمل پاشی می شوند و به این روش طرح مورد نظر چاپ می گردد.

روش  چاپ کاغذ کادو مخمل با دستگاه مخمل پاش

 

چاپ مخمل  با دستگاه مخمل پاش ,پاشش الیاف مویی شکل است  که درازی آنها درحدود۱ تا ۳ میلیمتر هستند.برخورد الیاف به چسب روی کار باعث فرورفتن و چسبیدن الیاف در داخل چسب شده و پس از خشک شدن چسب ، ظاهری مانند تکه ای از پارچه مخمل پیدا می کند.

 

روش کار بدین صورت است که پودر مخمل درون ظرف دستگاه مخمل پاش ( که در سر دسته پاشش نصب است ) ریخته شده و با اعمال ولتاژ زیاد از طرف دستگاه مخمل پاش، الکتریسیته ساکن به پودر مخمل القا می شود که باعث پرتاب الیاف پودر به بیرون ظرف ( بدون نیاز به فشار باد ) میشود ولی مهم تر اینکه بدلیل بار الکتریکی در پودر مخمل این الیاف بصورت ایستاده در چسب فرورفته و پوشش برجسته و یکنواختی را ایجاد می نماید که کاملا شبیه پارچه مخمل است.
پودر مخمل از الیاف برش خرده با اندازه های مشخص ساخته شده اند مثلا پودر با اندازه یک میلیمتر در بازار ایران بیشتر از انواع دیگر استفاده می شود ولی انواع دیگر با سایز های کوچکتر و بزرگتر هم وجود دارد و همگی قابل استفاده در دستگاه مخمل پاش هستند.

 

برای مخمل پاشی بجز پودر به چسب هم نیاز است . نوع چسب بسته به جنسی است که پودر روی آن پاشیده می شود مثلا برای چوب می توان از چسب چوب استفاده کرد و برای پارچه از چسب پلاستیزول یا هوا خشک یا انواع دیگر که مخصوص پارچه باشند استفاده می شوند . نوع چسب و کیفیت چسب زنی بیشترین سهم را در کیفیت کار دارد اگر چسب ضد آب باشد نتیجه کار ضد آب خواهد بود و اگر استحکام کافی داشته و پایه پودر را در خود بخوبی نگه دارد طبیعتا کار بادوامی بدست می دهد .
اینکه چسب با چه روشی به کار زده شود بسته به شرایط و شکل کار دارد و مهم این است که یک لایه با ضخامت مناسب ( حداقل ۰/۱ میلیمتر ) و غلظت مناسب روی کار قرار گیرد تا پایه پودر را بخوبی محکم کند .

 

انتخاب چسب مناسب می تواند کمک زیادی در کیفیت کار داشته باشد اولا چسب پایه آب بهترین گزینه است زیرا جریان بار الکتریکی در آن بسهولت انجام می گیرد ، ثانیا نوع چسب از نظر ضد آب بودن یا هواخشک بودن و نظایر آن بسته به کاربرد انتخاب می گردد. هدف این است که الیاف به بهترین شکل داخل چسب وارد شده و تا زمان خشک شدن همانگونه باقی بماند . برای اینکه الیاف بصورت ایستاده قرار گیرد تانقش برجسته ایجاد گردد از میدان الکتریکی برای بار دار شدن الیاف استفاده می گردد .ایجاد میدان دافعه بین الیاف بار دار باعث قرارگرفتن ایستاده الیاف می شود .اگر ولتاژباردار کننده وجود نداشته باشد الیاف بصورت خوابیده روی چسب افتاده و جلوه برجسته بودن طرح از بین می رود .

کاغذ کادو مخمل مریخ
کاغذ کادو مخمل مریخ

کار با دستگاه  مخمل پاش

 

دستگاه دارای یک سیم زمین ( ارت ) است . ابتدا این سیم را توسط گیره سر آن به ارت کارگاه و به میز وصل نمایید. با اتصال برق ، دستگاه آماده کار خواهد بود. در ظرف رنگ حدودا تا دوسوم ظرفیت کامل پودر رنگ می ریزند ، درب ظرف را در جای خود قرار می دهند  و پس از روشن کردن دستگاه دسته پاشش را روی کار بگیرید و دکمه روی دستگاه را فشار دهید پودر شروع به پاشش می کند . با تکانهای ریز الیاف به هم چسبیده جدا شده و پاشش بهتر انجام می گیرد.
پودر های نو و باکیفیت بدون نیاز به تکان دادن شروع به خارج شدن از ظرف رنگ می شوند اما پودر های کهنه به هم گیر می کنند و از توری عبور نمی کند که عموما با تکان های ریز از هم باز می شوند . برای سطوح فرورفته قدرت زیاد مناسب نیست با تنظیم ولتاژ روی حداقل از پس زدن پودر بواسطه تجمع بار اضافی جلوگیری می شود .

 

آماده سازی کار برای پاشش پودر مخمل یا  فلوک 

 

کاغذ کادو  که بصورت مسطح روی میز پهن می گردند استفاده می شود و از  یک صفحه فلزی زیر کار استفاده می کنند ،  این کار بدین علت است که پودر ها پس از باردار شدن بعلت دافعه بین آنها و ظرف پودربه بیرون هل داده می شوند اما برای برخورد بهتر با کار وجود صفحه بدون بار ( صفحه فلزی متصل به ارت ) مفید است .  برای کار روی اجسام سه بعدی اتصال یک سیم نازک متصل به ارت به چسب روی کار به کیفیت نشستن پودر کمک می کند . ارت دراینجا یک اتصال به زمین است . برای این منظور یک سیم به اسکلت ساختمان ، لوله های فلزی آب یا شوفاژ ، و هر جسم فلزی بزرگی که روی زمین غیر عایق قرار دارد متصل می گردد. سر دیگر این سیم برای اتصال به دستگاه و میز کار قابل استفاده است .

پودر مخمل : مخمل پاشی چیست؟

 

تاریخچه پودر مخمل

 

تاریخچه استفاده از پودر مخمل یا همان الیاف مخمل به حدود ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در سرزمین چین باز می‌گردد.

چینی‌های زمان باستان بوسیله چسب مخصوصی این الیاف را بر روی سطح پارچه‌ها می‌چسباندند و پارچه‌های ارزان قیمت را به پارچه هایی گران قیمت تبدیل می‌کردند.

در سده‌های میانی تاریخ، صنعتگران آلمانی با همین روش شروع به تولید اولین کاغذ دیواری با طرح مخملی نمودند.

فرانسوی ها سومین ملتی هستند که از این تکنیک برای تولید کاغذ دیواری‌های بسیار لوکس و سلطنتی استفاده کردند و روز به روز بر کیفیت آن افزودند.

به همین منوال در طول سالیان متمادی اقوام و ملت‌های دیگر نیز به این صنعت وارد شدند و هر کدام به سهم خود باعث رشد روز افزون و توسعه موارد کاربرد پودر مخملی و صنعت مخمل پاشی در بازار گردیدند.

در کشور ما ایران نیز حدود ۴۰ سال پیش این الیاف معرفی و مورد استفاده قرار گرفت که البته فقط در زمینه تولید پارچه های مخصوص پرده و رومبلی و همچنین چاپ مخمل روی پارچه های پوشاک استفاده می شد

 

 

 

پودر مخمل چیست؟

 

پودر مخمل تشکیل شده از الیاف بسیار کوچک و ظریف که بوسیله دستگاهی مخصوص بنام دستگاه مخمل پاش با جریان قوی الکتریسیته روی سطوح مختلفی پاشیده می‌شود. پورد های مخمل از جنس های: نایلون، ویسکوز، آکرولیک، پلی آمید ساخته می شود. جنس پلی آمید بیشترین استفاده را به دلیل خوش رنگ بودن و دوام و کیفیت مناسب به خود اختصاص می دهد. برخورد پودر به چسب روی کار باعث فروریختن و چسبیدن پودر در داخل چسب می شود. هدف این است که پودر مخمل به بهترین شکل داخل چسب وارد شده و تا زمان خشک شدن همانگونه باقی بماند.

 

جنس های مختلف پودر مخمل

 

این پودر در جنس های مختلفی عرضه می شود:

 1. پلی آمید
 2. پلی استر
 3. ویسکوز

جنس پلی آمید از پلاستیک تشکیل شده است که با لیزر های مجهز خرد می شود. پلی آمنید از نظر نرمی و لطافت بین پودر ها در رتبه اول قرار دارد. جنس پلی استر هم از پلاستیک تشکیل می شود. ولی از نظر نرمی و لطافت کیفیت کمتری نسبت به پلی آمید دارد. ضخامت این نوع پودر های ذکر شده از ۱ میلیمتر شروع شده و تا ۶ میلیمتر ادامه دارد. جنس ویسکوز از پارچه است و از نظر کیفیتی همانند پلی آمید است. ولی از نظر بارداری کیفیت پایین تری دارد.

 

موارد استفاده شده از مخمل پاش در ایران (کاربرد مخمل پاش)

 

 • کاغذ کادو مخمل
 • پاکت هدیه ، ساک دستی ، ساک کادو
 • جعبه های  هدیه  مخملی
 • باکس هدیه
 • بر روی قاب های عینک : پلاستیک و آهنی
 • قاب های پلاستیکی وکیوم شده که انواع تولیدات پزشکی، ارایشی، خودکار، خودنویس، عینک
 • جوراب، روسری، تابلو های طرح دار برجسته، تابلو های پارچه ای با شکل های مختلف و تصاویر زیبا
 • تابلو های شیشه ای
پودر کاغذ کادو مخمل مریخ
پودر کاغذ کادو مخمل مریخ
پودر کاغذ کادو مخمل مریخ
پودر کاغذ کادو مخمل مریخ
پودر کاغذ کادو مخمل مریخ

انواع پودر مخمل  

 

پودر های مخمل شامل ۳ گروه اصلی هستند

 

الف ) پودر های مخمل ساده

ب ) پودر های مخمل متالیک

ج ) پودر های مخمل فسفری

 

همچنین پودر های مخمل ترک در سایزهای متنوعی تولید میشوند که هر کدام از این پودر های مخملی می توانند در صنایع خاصی کاربرد داشته باشند .

الیاف پودر مخملی سایز ۱ میل پر مصرف ترین نوع پودر مخمل هستند و در اغلب صنایع مخملپاشی این سایز مورد استفاده قرار میگیرد .

پودر مخمل را می توان از مواد مصنوعی مانند پنبه ، ریون ، نایلون و پلی استر تهیه کرد.

 

در حالت کلی دو نوع پودر مخمل وجود دارد.

 

پودر مخمل آسیاب شده
پودر مخمل برش داده شده

 

پودر مخمل آسیاب شده از مواد زائد مصنوعی پنبه تولید می‌شود. از آنجا که فرایند تولید پودر مخمل آسیاب شده در طول یکنواخت ممکن نیست، به همین سبب از لطافت و کیفیت مناسب برخوردار نمی‌باشد. پودر مخمل برش خورده فقط از مواد مصنوعی و سلولزی رشته اول با کیفیت تولید می‌شود. روند برش، پودر مخمل بسیار یکنواخت را تولید می‌کند. طول را می توان از ۰.۳mm الی ۴mm به دست آورد.

ظرافت و نرمی مخمل را طول پودر مخمل، قطر، تراکم پوشش، چسب و جنس پودر مخمل تعیین می‌کند. البته لازم به ذکر است که کار با آن پودر مخمل‌های کوتاه کار سختی است، زیرا تمایل به توپ گیری در حین پردازش دارد.

مزیت پودر مخمل آسیاب شده هزینه کم آن است، اما کمترین میزان مقاومت در برابر سایش را دارد. ریون کمی مقاومت بیشتری در برابر سایش دارد و نایلون بهترین است. برای پودر مخمل برش خورده، ریون کمترین هزینه با کمترین مقاومت در برابر سایش است. نایلون برش خورده بهترین درجه پودر مخمل است و احساس خوبی را تولید می کند اما همچنین گران‌ترین است. پلی استر برش خورده اساسا برای کاربردهای صنعتی مانند مهر و موم های پنجره اتومبیل، محفظه‌های دستکش و کارهای تزئینی استفاده می‌شود. علاوه بر برش یا فرزکاری، تولید پودر مخمل چندین مرحله دیگر را نیز شامل می‌شود.

پس از برش پودر مخمل از روغن‌هایی که در طی پردازش جمع شده، تمیز می‌شوند. این مواد به رنگ آغشته شده و سپس با مواد شیمیایی ترکیب می‌شوند تا فیبرها بتوانند بار الکتریکی را بپذیرند. از آنجایی که الیاف همه دی الکتریک هستند، باید مقدار مشخصی از رسانایی برای فرآیند پودر مخمل الکترواستاتیک وجود داشته باشد. پس از اتمام فرایند، الیاف خشک می‌شوند. توجه داشته باشید که الیاف پودر مخمل هرگز به طور کامل خشک نمی‌شوند، زیرا رطوبت به هدایت آنها می‌افزاید. سرانجام پودر مخمل در کیسه‌های ضد رطوبت بسته بندی می‌شود که رطوبت مناسب را حفظ می‌کند.

کاغذ کادو مخمل مریخ 

 

متریال آن، کاغذ کرافت و گلاسه مات است.چاپ آن همراه مخمل موضعی (Velvet) است که ضخامت مخمل آن به صورت متغیر بین نیم تا یک میلیمتر است.

 

 خصوصیات کاغذ کادو مخمل مریخ

 

گرم کاغذ: ۷۰ گرم و ۱۰۰ گرم

چاپ دورو

دارای بارکد برای فروشگاه

در بسته بندی ۵۰ عددی

تنوع طرح بالا

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]